GIMNAZJUM NR 12 W GDYNI

OSIĄGNIĘCIA UCZNIÓW

RUGBY

HISTORIA GIMNAZJUM NR 12

W dniu 1 września 1939 roku w budynku rozpoczęła działanie Ludowa Szkoła Niemiecka nr 17, która pracowała do końca wojny. Po wojnie zajęcia lekcyjne prowadzone były w dwóch budynkach: starym z 1919 roku oraz nowym, wybudowanym tuż przed rozpoczęciem wojny. W starym budynku uczyły się klasy I – III. Znajdowały się w nim dwie sale lekcyjne, mieszkanie kierownika, a na poddaszu umieszczono gabinet dentystyczny. Natomiast w nowej szkole po wykonaniu niezbędnych prac porządkowych i remontowych, umieszczono klasy IV – VII. Pierwszy powojenny rok zainaugurowano w kwietniu 1945 roku. Szkoła nosiła wówczas nazwę: Publiczna Szkoła Powszechna nr 9. W latach 1947 – 1962 w szkole działało też Liceum Ogólnokształcące nr 4.
W 1962 roku nastąpił rozdział szkoły podstawowej i liceum, które przeniesiono do Gdyni – Chyloni. Wówczas Szkoła Podstawowa otrzymała nr 31, a jej dyrektorem został Władysław Sarnowski.

Powojenne dzieje Cisowej związane są nierozerwalnie z rozwojem i rozbudową całej Gdyni.

W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych powstało tu duże osiedle bloków mieszkaniowych wzdłuż ulicy Morskiej i Chylońskiej. Postawiono je przede wszystkim dla rodzin ówczesnych pracowników stoczni i portu gdyńskiego oraz kolejarzy, którzy zamieszkują tu do dnia dzisiejszego. W związku tak licznym napływem ludności i dynamicznym rozwojem budownictwa mieszkaniowego, Cisowa zaczęła przekształcać się w dużą dzielnicę Gdyni. Szkole systematycznie przybywały dziesiątki uczniów. Budynek nie był przygotowany na dużą ilość uczniów, w związku z czym pracowano na trzy zmiany.

W dniu 10 października 1975 roku nastąpił dla szkoły ważny moment. W tym uroczystym dniu decyzją Kuratorium Oświaty i Wychowania w Gdańsku szkole nadano zaszczytne imię Synów Pułku. Honorowymi gośćmi uroczystości byli kombatanci – Synowie Pułku, którzy mieli okazję odświeżyć dawne wydarzenia i swoimi wspomnieniami podzielić się z młodzieżą szkolną. W IV kwartale 1979 roku rozpoczęto rozbudowę szkoły, która nie była w stanie pomieścić wciąż rosnącej ilości dzieci i młodzieży. Do istniejącego budynku (F) dobudowano budynki A, B, C, D i E, przy czym budynek E miał być obiektem sportowym. Od momentu oddania nowej części szkoły do użytku, czyli od roku 1982, rozpoczęto prace remontowe w starym budynku, który miał stanowić integralną część z nowym kompleksem. Całkowite oddanie szkoły do użytku nastąpiło w roku 1987 i od tego roku cisowska szkoła stanowi największy obiekt szkolny w Gdyni. W latach szkolnych 1964 – 1987 dyrektorem szkoły był pan Zygmunt Kosznicki.

W związku z odejściem na emeryturę pana Z. Kosznickiego, w 1987 roku nowym dyrektorem szkoły został mgr Janusz Węglarz. W okresie kierowania przez niego szkołą rozwinęła się na szeroką skalę działalność sportowa. Powstały klasy sportowe o różnych profilach, organizowano turnieje i zawody sportowe, a uczniowie godnie reprezentowali szkołę na szczeblu miejskim, wojewódzkim i krajowym.

W dniu 8 VIII 1990 roku na mocy decyzji Rady Miejskiej w Gdyni szkołę przekształcono w Samorządową Szkołę Podstawową Nr 31 im. Synów Pułku.Stworzyło to konieczność powołania organów samorządowych w postaci Rady Szkoły i ukonstytuowania Statutu Szkoły.

W odpowiedzi na zmiany  wprowadzone w systemie szkolnym przez reformę oświaty, od dnia 1 września 1999 r. przy ulicy Chylońskiej 227, powstał Zespół Szkół Nr 9, którego dyrektorem (od roku 1995) jest pan Aleksander Kuźmin. W skład zespołu wchodzi: Szkoła Podstawowa nr 31 oraz Gimnazjum nr 12. Dyrektor posiadał dwóch zastępców, z których każdy zarządzał i był odpowiedzialny za swój wyznaczony obszar, są to:

1. pani Alicja Drozd - sprawowała opiekę i odpowiadała za klasy 0 – III Szkoły Podstawowej,

2. pani Jolanta Cirocka - sprawowała opiekę i odpowiadała za klasy IV – VI Szkoły Podstawowej.

Ustawa z 1999 r. wprowadziła z dniem 1 września 1999 roku zamiast dotychczasowej ośmioklasowej Szkoły Podstawowej, sześcioletnią Szkołę Podstawową i trzyletnie Gimnazjum.

Po wprowadzeniu reformy ustroju szkolnego w roku 1999 dyrektor Aleksander Kuźmin, po zasięgnięciu opinii Rady Pedagogicznej, powołał na stanowisko wicedyrektora ds. gimnazjum pana Mariusza Byczkowskiego.